Hafta İçi: 9:00 - 18:00

+90 544 528 63 17

Müteahhitler Yapı Denetim Havuz Sisteminde Değişiklik Talep Ediyor

Müteahhitler Yapı Denetim Havuz Sisteminde Değişiklik Talep Ediyor

Yapı denetim firmaları ile inşaat firmaları arasında sorunlar her geçen gün artmaya devam ediyor. 2019 yılında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte yapı denetim sistemine otomatik atama modeli getirilmişti. Fakat özellikle büyükşehirlerde yapı denetim firmaları ile şantiyeler arasında oluşan yüksek mesafeler müteahhitleri ve şantiyeleri zora soktu. Bazı yapı denetim firmalarının uzak mesafedeki şantiyeleri görüntülü arama ile kontrol ettikleri iddia ediliyor.

2019  yılı Ocak ayından itibaren yapı denetim sistemini, havuz sistemine çevirerek adil bir dağılım yapmayı hedefleyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bu uygulamasında sorunların yaşanmaya başladığını belirten Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Esenyurt'ta yapılan inşaata Kadıköy'de yer alan firma atanıyor. Sistem değişmek zorunda. Sistem değişikliği gelmeyecekse bile İstanbul'un en az 4 bölgeye ayrılması ve bu bölgelere göre sistemde otomatik atama yapılması gerekiyor."