Hafta İçi: 9:00 - 18:00

+90 544 528 63 17

İnşaatta fesih kararnamesi bekleniyor

Hammadde fiyatlarındaki artış, inşaat sektöründe işleri kilitledi. Demirden seramiğe çoğu malın fiyatı katlandığı için şantiyeler durdu. Sektör temsilcileri, projelerin tamamlanması ve şirketlerin yaşaması için fesih kararnamesine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

İstanbul Ticaret Odası, pandemide yeni normalleşme dönemine geçişle birlikte yüz yüze sektörel istişare toplantılarına yeniden başladı. İlk toplantıda inşaat ve ilgili sektörlerin temsilcileri bir araya geldi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri Adil Coşkun, Bahadır Yaşık ve Yakup Köç’ün de yer aldığı toplantıya, konut inşaatından taahhüte, gayrimenkul hizmetlerinden inşaat malzemelerine, birçok meslek grubundan İTO Meclis Üyeleri katıldı. Toplantının ana gündem maddesi, maliyet artışları ve fiyat farkı oldu.
 
Toplantının açılışında konuşan Başkan Avdagiç, plastikten otomotive kadar her alanda benzeri bir durum yaşandığını belirtti. Avdagiç, konuşmasına şöyle devam etti: “Fiyatlarda inanılmaz bir artış var. Diğer yandan, dışarıdan gelen müşteriler iç piyasanın iki katı peşin parayla ‘ne kadar varsa ver’ diyor. Malzemeyi bulduğunuz yerde almak çok önemli hale geldi.”TEDARİK SIKINTISI
 
Sektör temsilcileri de yaptıkları konuşmalarda, “Fiyat farkı kararnamesi çıkarılmasına ihtiyaç var. Haziran 2020’den Haziran 2021’e döviz kurundaki fark yüzde 27 oldu. İnşaatın ana kalemlerindeki fiyat artışları ise yüzde 48’den yüzde 200’lere kadar çıkıyor. Çimento, demir, seramik konusunda tedarik sıkıntısı var. Özellikle kamu projelerinde işi yürütenler tıkanmış durumda. Geçen yıl 3 bin 300 TL olan demir, şimdi 8 bin 600 TL. Kamuya iş yapan firmalarda fiyat farkıyla ilgili mağduriyet önlenmeli. Fiyat farkı kararnamesi, duran işlerin yürümesi, şirketlerin yaşaması için can suyu olacak” dedi.